امروز:

زمان تشکیل مجمع عمومی عادی در شرکت تعاونی

شرکت تعاونی دارای دو نوع مجمع عمومی است : مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق العاده . مجمع عمومی فوق العاده برای رسیدگی و تصمیم گیری درباره تغییر مواد اساسنامه، عزل یا قبول استعفای هیئت مدیره، انحلال شرکت تعاونی یا ادغام آن با شرکت تعاونی دیگر تشکیل می شود؛ تصمیم گیری درباره کلیه امور دیگر شرکت تعاونی بر عهده مجمع عمومی عادی است. به همین علت آن را در برابر مجمع عمومی فوق العاده، مجمع عمومی عادی نامیده اند؛ زیرا تصمیم گیری درباره کلیه امور عادی شرکت تعاونی را بر عهده دارد.

    زمان تشکیل مجمع عمومی عادی در شرکت تعاونی

ماده 33 قانون بخش تعاونی مقرر می دارد : " مجمع عمومی عادی حداقل سالی یکبار ، پس از پایان سال مالی جهت انجام وظایف خود تشکیل می شود. در موارد ضروری، در هر موقع سال می توان مجمع عمومی عادی را به صورت فوق العاده تشکیل داد " ؛ بنابراین باید گفت که جلسه مجمع عمومی عادی به دو عنوان تشکیل می شود؛ سالانه و به طور فوق العاده. جلسه سالانه مجمع عمومی عادی الزامی است و تشکیل آن باید ظرف 4 ماه پس از ختم سال مالی صورت گیرد. ( سال مالی شرکت تعاونی در اساسنامه آن تعیین می شود ).
جلسه مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده ، هر چند بار که ضروری باشد و در هر موقع سال تشکیل می شود؛ مثلاَ وقتی که یک پنجم اعضای شرکت ( یا بازرس یا بازرسان ) تشکیل آن را از هیئت مدیره درخواست کنند. پیداست که مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده ، ممکن است قبل یا بعد از اجلاس سالانه آن تشکیل شود.
لازم به ذکر است که به بعضی از موضوعات ، مثل ترازنامه و حساب سود و زیان که مستقیماَ با سال مالی شرکت تعاونی ارتباط دارد باید در جلسه سالانه مجمع عمومی عادی رسیدگی و درباره آن ها تصمیم گیری شود.
به منظور مشخص شدن دو نوع جلسه مذکور از یکدیگر، آگهی دعوت آن ها با عنوان جلسه سالانه مجمع عمومی عادی و جلسه مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده تهیه و صورت جلسات آن ها نیز تحت همین عناوین تنظیم می شود.

    موارد تشکیل مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی در موارد ذیل تشکیل می شود :
- برای تکمیل هیئت مدیره، وقتی که به علل استعفا، فوت یا ممنوعیت قانونی اعضای آن، هیئت مدیره از اکثریت مقرر در اساسنامه خارج شود.
- برای انتخاب هیئت مدیره جدید، وقتی که استعفای هیئت مدیره مورد قبول مجمع عمومی فوق العاده قرار گیرد یا این مجمع هیئت مدیره را عزل کند یا وقتی که مدت ماموریت هیئت مدیره به اتمام برسد.
- برای تصویب ترازنامه و حساب سود و زیان و گزارش های مالی ، به عنوان اجلاس سالانه ظرف چهار ماه پس از پایان سال مالی شرکت تعاونی تشکیل جلسه می دهد.
- وقتی که لازم شود اخراج عضو به علت از دست دادن هر یک از شرایط عضویت یا وارد آوردن ضرر مادی یا معنوی به شرکت تعاونی یا برقراری رقابت ناسالم با آن، در مجمع عمومی عادی مطرح و درباره آن تصمیم گیری شود.
تشکیل مجمع عمومی عادی در این موارد یا هر مورد دیگری که لازم باشد، ممکن است به درخواست اکثریت اعضای هیئت مدیره، بازرس یا بازرسان ، یک پنجم اعضای شرکت تعاونی، یا وزارت تعاون به عمل آید.
دعوت مجمع عمومی عادی و فوق العاده، بر عهده هیئت مدیره است. شایان ذکر است ، انتشار آگهی دعوتنامه مجامع عمومی در جراید کثیرالانتشار برای تعاونی هایی که بیش از یکصد عضو دارند، الزامی است و تعیین روزنامه کثیرالانتشار باید قبلاَ به تصویب مجمع عمومی عادی رسیده باشد.
فاصله زمانی بین دعوت تا تشکیل مجمع عمومی باید حداقل 15 و حداکثر 20 روز باشد. در صورتی که برگزاری انتخابات در دستور جلسه باشد، این مدت باید حداقل 30 و حداکثر 35 روز باشد.


نوشته شده در : چهارشنبه 24 مرداد 1397  توسط : سامان حسنی.    نظرات() .

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات